top of page

Kolik je v ČR fintechů?

Fintechová scéna v České republice je překvapivě veliká. Přesný počet, kolik je u nás právě v této chvíli fintechů, ale asi nikdo neví. Ve Startup Report věříme, že nejvíce se této informaci blíží tým FinTechCowboys.cz, který se dlouhodobě snaží českou fintechovou scénu mapovat a poskytovat o ní ty nejlepší informace, jaké jsou v českém kontextu k dispozici. Při tvorbě našeho MiniSUPR speciálu jsme proto spojili síly, a jeho součástí se tak stala i tato fintechová mapa, kterou vám nyní přinášíme spolu s textem z pera šéfredaktora FinTechCowboys Martina Pacholeta i v rámci našeho SUPR blogu.


Nejen že nelze přesně vyčíslit aktuální počet českých fintechů. Dokonce ani není jednoduché určit, které firmy či projekty do fintechu lze počítat.


Patří tam banky, nebo nepatří? Patří tam investiční firmy bez významné technologické inovace? Nechceme, aby náš přehled byl pouhým seznamem bankovních či investičních aplikací bez přidané hodnoty. Ale co když dříve nezávislý fintech koupí nějaké banka a zaintegruje ho do svého internetového bankovnictví? Má v přehledu zůstat, nebo ne? To jsou otázky, na které neustále hledáme odpovědi, a věříme, že nám s nimi všichni příznivci fintechu pomohou.


Podobně jako definice fintechu je někdy neméně obtížné (vy)sledovat, jestli a nakolik je konkrétní fintech českou záležitostí. A pak jsou tu obory jako gastro-tech, eko-tech nebo umělá inteligence. I ty někdo řadí a někdo neřadí do fintechu.


V našem přehledu najdete celou řadu kategorií, které mají usnadnit orientaci mezi jednotlivými fintechy. Snažili jsme se inspirovat podobnými přehledy v zahraničí. U některých je zařazení poměrně jednoznačné (například kategorie Investice či Insurtech). Naopak některé fintechy by klidně mohly být v několika kategoriích najednou, třeba P2P investování, crowdfunding a půjčky mají někdy velmi tenkou hranici.


Když jsme před pěti lety vydávali první fintechový přehled, byla v něm řada firem, která dnes již neexistuje. Přesně takový je svět startupů – některé zaniknou, jiné excelují. A tak na závěr máme jednu prosbu a jedno varování pro klienty fintechů.


Fintechová mapa není investiční rádce a už vůbec ne záruka zajištěného a bezrizikového zisku! A pokud víte, že v našem přehledu máme nějakou chybu, vzniká nový fintech, který jsme ještě nepodchytili, nebo dokonce již existuje a my o něm jenom nevíme, pomozte nám přehled vylepšit.

S díky


Martin Pacholet

šéfredaktor FinTechCowboys.cz

info@fintechcowboys.cz
Fintechovou mapu vám zde přinášíme v podobě, v jaké ji naleznete v Mini Startup Reportu.


Tamtéž také neváhejte zalistovat, pokud vás zajímá více informací o jednotlivých českých projektech, jejich úspěších, investicích i progresu. Zajímat by vás mohly mimo jiné i krátké rozhovory s fintechy Tatum, Pillow a Twisto, či článek o růstu Investown - investiční platformy specializující se na nemovitosti, kterou v uplynulém roce podpořil třeba akcelerační program České spořitelny Seed Stratrer. Jeho lídr Jiří Skopový v dalším obsahu MiniSUPRu také prozrazuje mnohé zajímavé informace - třeba to, proč má pro fintech smysl spojit se s bankou a dělat byznys pod jejími křídly.


Comments


bottom of page